Organizator:

Czuwanie przed kremacją

Podziel się

W teorii sprawa znana „od zawsze”. Do krematorium, jeśli tylko mamy do dyspozycji odpowiednie miejsce, możemy przyjechać, aby czuwać w milczeniu, na modlitwie, przy muzyce tuż przed faktem kremacji bliskiej osoby.

Rodziny decydują się na to lub nie. Powodów odmowy jest przynajmniej kilka. Logistyka krematoria często są dość oddalone od miejsca zamieszkania rodzin i dojazd sprawiłby im trudność. Fakt samej kremacji budzi strach i wiele osób woli zdystansować się od tego momentu, skupiając myśli wyłącznie na pogrzebie. Zakłady wyręczają zatem rodziny i proces ten przechodzi jakby „obok” nich. Pytanie brzmi, czy można chcieć czegoś więcej? Inaczej?

Powyżej opisana sytuacja, kiedy rodzina decyduje się jednak na przyjazd do krematorium, trwa w dzisiejszych realiach mniej więcej kwadrans i nie zawsze odbywa się w pełnym komforcie dla rodzin, ponieważ nie za bardzo odnajdują się one w tej nietypowej i rzadkiej dla nich sytuacji.

Rozwiązaniem jest „duchowy przewodnik” dla tej chwili, który poprowadzi rodzinę śladem ich wspomnień, pomodli się wraz z nią, zagra, zaśpiewa, pomilczy… Pokieruje spotkaniem od pierwszej do ostatniej minuty wspólnego czuwania.

Ważne, taka posługa jest możliwa i to regularnie już w dwóch krematoriach Wielkopolski. W Kaliszu („Kremulus”) i w Wolsztynie („Necros”).

Miejsca te zadeklarowały, że chcą oferować rodzinom czas na piękne, duchowe przeżycie ostatniego spotkania z osobą zmarłą, tuż przed kremacją.

Czuwanie prowadzi mistrz ceremonii pogrzebowych, muzyk z wykształcenia, z dogłębnym doświadczeniem w pracy z rodzinami w żałobie Patrycja Owczarzak (www.pieknaceremonia.pl) pomysłodawczyni konceptu.

Czuwanie bazuje na przygotowanym wcześniej po rozmowie z rodziną wspomnieniu o osobie zmarłej. Jest nawet okazją do spontanicznej rozmowy, ciepłych myśli wypowiedzianych „od serca” przez uczestników czuwania. Poza tym, mistrz może poprowadzić modlitwę lub udostępnić czas dla osoby z otoczenia rodziny, która ją poprowadzi. Może również zagrać (skrzypce, pianino) i zaśpiewać utwory dobrane wg wskazówek rodziny. Wszystko co sprawi, że wspomnienie będzie jeszcze bardziej osobiste.

Trwanie czuwania uzależnione jest od harmonogramu pracy danego krematorium przeważnie jest to czas od pół godziny do godziny. Czas piękny w eleganckich wnętrzach sal i kaplic, gotowych na przyjęcie czuwania zarówno w formie religijnej, jak i świeckiej.

Serdecznie zachęcamy zakłady pogrzebowe do oferowania takiej formy pożegnania przed momentem pogrzebu. Z relacji rodzin wynika, że są z tego tytułu bardzo usatysfakcjonowane i czują dużą ulgę, że mogły być z bliskimi w tak istotnym, choć trudnym momencie.

Co zrobić, aby zapewnić rodzinom możliwość czuwania w krematorium?

Zgłosić takie zapotrzebowanie bezpośrednio do mistrza ceremonii pogrzebowej lub w danym krematorium.

Patrycja Owczarzak
- promotorka „Czuwania przed kremacją”
https://pieknaceremonia.pl/Czuwanie_przed_ kremacja.php

Krematorium „Kremulus” – Kalisz
https://kremulus.pl/czuwanie-przed-kremacja/

Krematorium „Necros” – Wolsztyn-Komorowo
https://necros.pl/krematorium-2/
https://necros.pl/ceremonia-swiecka